SCM Râmnicu Vâlcea şi CSM Bucureşti, victorii la pas în deplasare

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea şi vicecampioana CSM Bucureşti au obţinut victorii la pas în deplasare, miercuri, în etapa a 12-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

SCM Râmnicu Vâlcea a întrecut-o pe AHCM Slobozia cu 29-24 (16-15). Vâlcencele, care la pauză conduceau la un singur gol, cu 16-15, puteau câştiga şi mai clar dar au primit două goluri în ultimul minute.

Cele mai bune marcatoare ale învingătoarelor au fost Ann Grete Osterballe Norgaard 7 goluri, Marta Lopez, Alicia Fernandez, Asma Elghaoui, câte 4, Jelena Trifunovic 3 etc. De la gazde s-au remarcat Ana Ciolan, Andreea Ivan şi Loredana Vârtic, câte 4 goluri.

CSM Bucureşti a dispus de Rapid cu 27-20 (13-9), condusă de Andrea Lekic 7 goluri şi Cristina Neagu 5 goluri. Iulia Curea, Elizabeth Omoregie, Itana Grbic şi Crina Pintea au marcat câte 3 goluri. Elena Livrinikj, cu 9 goluri, a fost cea mai bună jucătoare a echipei antrenate de Carmen Amariei. Daniela Todor a înscris 5 goluri, iar Ştefania Lazăr 3.

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, care ne reprezintă în grupele Cupei EHF, a trecut de CSU Cluj-Napoca cu 35-27 (18-13). Daniela Raţiu şi Nicoleta Dincă au marcat câte 6 goluri, iar Valentina Ardean-Elisei şi Natalia Vasilevskaia, câte 5. Pentru ''U'', Larissa Araujo a înscris 7 goluri, iar Florina Chintoan, Diana Lazăr şi Patricia Moraru, câte 5.

HC Zalău a învins-o pe cealaltă reprezentantă în grupele Cupei EHF, CS Măgura Cisnădie, cu 29-24 (18-14), Larisa Şerban fiind cea mai bună marcatoare a echipei antrenate de Gheorghe Tadici, cu 9 goluri. Dana Abed-Kader a marcat 5, iar Andreea Mihart şi Andreea Tecar, câte 4. Mihaela Ani-Senocico s-a remarcat de la oaspete, cu 10 goluri.

SCM Râmnicu Vâlcea conduce în clasament, cu 31 puncte, urmată de CSM Bucureşti, 28 puncte, SCM Gloria Buzău, 25 puncte, CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, 24 puncte, CS Minaur Baia Mare, 23 puncte, etc.