Handbal feminin, Liga Campionilor, Bietigheim - SCM Rm. Vâlcea 31-28 (13-14)

SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut din nou în Liga Campionilor, dar se poate califica în faza următoare

SCM Râmnicu Vâlcea rămâne în cursa de calificare în grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin, deşi a fost învinsă de formaţia germană SG BBM Bietigheim, cu scorul de 31-28 (13-14), duminică, la Ludwigsburg, în în Grupa C.

Campioana României a suferit a patra înfrângere consecutivă, după ce se impusese la debut cu 34-27 în faţa formaţiei germane, având astfel avantajul rezultatului direct la egalitate de puncte.

Vâlcencele au condus cu 3-0, apoi cu 8-6, dar au intrat la pauză cu un singur gol diferenţă: 14-13. Pivotul Asma Elghaoui, extrema Ann Grete Norgaard şi centrul Kristina Liscevici au fost jucătoarele care au ţinut echipa în faţă. În partea a doua, campioana României a mai rămas în avantaj doar 7 minute, 16-17. Au urmat cinci minute de secetă şi Bietigheim s-a distanţat la trei lungimi, 20-17.

Pentru a spera la calificarea în Main Round, Vâlcea nu avea voie să piardă la mai mult de 6 goluri, în tur SCM câştigând cu 34-27. Au urmat emoţii mari în urma fluctuaţiilor incredibile din jocul oltencelor. Nemţoaicele au căpătat încredere şi s-au dus de la 22-21 la 27-22. Mai erau 7 minute de joc pe care Vâlcea le-a gestionat însă foarte bine.

Irina Glibko a marcat două goluri la timp, după ce până atunci jucase foarte slab, iar Norgaard şi Liscevici au arătat că sunt cele mai experimentate jucătoare din lotul campioanei. S-a terminat 31-28, un rezultat care, în condiţiile în care Bietigheim pierde la Podgorica, împotriva lui Buducnost, în ultima etapă, duce Vâlcea în primăvara Ligii Campionilor.

Urmează însă meciul cu Brest, unul în care punctele contează pentru Main Round. O misiune dificilă în faţa vicecampioanei Franţei, care a bifat ieri a cincea victorie consecutivă în grupă, 32-28 cu Buducnost.